Zima, zima i….. w końcu upragniona wiosna. Wszyscy na to czekamy, ale czy nasz samochód jest przygotowany do wyruszenia na wiosenne wyjazdy? Za nim ciężki okres – niskie temperatury, sól, błoto, śnieg, deszcz, a czasem zimowe słońce – to najwięksi wrogowie, czystego, zadbanego i bezpiecznego samochodu.



W kilku krokach omówimy podstawowe czynności, jakie powinniśmy zrobić, że by zimowych pierwszych wiosennych słońcach móc bezpiecznie korzystać z zimowych dróg i cieszyć się z jazdy naszym samochodem.

Mycie samochodu po zimie.

Mycie karoserii i podwozia to pierwszy krok do odświeżenia auta przed zbliżającą się wiosną. Trzeba usunąć wszystkie nieczystości, pamiętając o wszelkich zakamarkach, takich jak nadkola, progi, wnęki drzwi, uszczelki, a także podwozie. Nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu wnętrza samochodu.

Usuwanie rys na lakierze.

Po dokładnym myciu niestety z pewnością dostrzeżemy nowe rysy, ubytki lakieru, a nawet początki korozji. Drobne rysy czy odpryski możemy sami zniwelować w warunkach domowych przy pomocy dostępnych na rynku środków do pielęgnacji samochodów. Większe „niespodzianki” na lakierze musimy powierzyć do usunięcia profesjonaliście. Na koniec warto rozważyć woskowanie karoserii, który to proces utrwali wszystkie zabiegi pielęgnacyjne zastosowane w naszym samochodzie i pozwoli dłużej cieszyć się lśniącym lakierem.

Zawieszenie i opony.

Przygotowania do drogi rozpocznijmy od sprawdzenia zawieszenie – niesprawne amortyzatory wydłużą drogę hamowania nawet o kilka metrów. Nim przystąpimy do wymiany opon na ogumienie letnie powinniśmy sprawdzić czy opony, które stosowaliśmy w poprzednim sezonie letnim nadają się do ponownego użycia. Przede wszystkim musimy sprawdzić grubość bieżnika -
w przypadku letnich opon bieżnik powinien mieć co najmniej 3-4 mm grubości. Jeżeli głębokość bieżnika w naszych oponach nie osiąga tej wartości, to powinniśmy pomyśleć o wymianie opon na nowe.

Pamiętajmy również, że przed schowaniem opon zimowych należy je oczyścić, zabezpieczyć i odpowiednio przechowywać, aby mogły nam dobrze służyć na śniegu i mrozie w kolejnym sezonie. W końcu to jedyna część samochodu, która ma kontakt z jezdnią, zatem warto o opony dbać, bo ich wpływ na bezpieczeństwo jest ogromny.

Płyny eksploatacyjne.

Ważne jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego, płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym, a także sprawdzenie, kiedy w silniku wymieniany był olej – w większości modeli zalecane jest aby wymieniać go co około 10.000 km. Pamiętać należy również o wyczyszczeniu i odgrzybieniu klimatyzacji, która teraz będzie znacznie częściej pracować. Na koniec zerknijmy na pióra wycieraczek – niskie temperatury, śnieg, lód – to wszystko mogło spowodować ich zniszczenie i konieczność wymiany. W okresie wiosennych opadów ważne jest aby dobrze oczyszczały nasze szyby, nie niszcząc ich przy okazji.

Dbanie o dobry wygląd samochodu to nie tylko kwestia estetyki ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa, które nie ma żadnej ceny. Pamiętajmy, że troszcząc się o właściwe funkcjonowanie naszego samochodu, tak naprawdę troszczymy się o samych siebie.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.