W  SAMOCHODZIE (AUTOBUSIE)

  1. Nigdy nie wsiadaj do pojazdu będącego w ruchu.
  2. Wsiadaj z tyłu, zawsze od tej strony, która jest bezpieczniejsza np. od strony chodnika.
  3. W wieku do lat 12 nie możesz jechać w samochodzie na przednim siedzeniu jeżeli nie jest wyposażony w specjalny fotelik ochronny.

 
Pamiętaj! Jeżeli nie masz jeszcze ukończonych 12 lat życia lub nie przekraczasz 150 cm wzrostu musisz usiąść w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu odpowiadającym właściwym warunkom technicznym, stosownych do twej wagi i wzrostu.
 

  • Zawsze w czasie jazdy bądź zapięty pasem bezpieczeństwa, sprawdź czy jest odpowiednio napięty, przećwicz jego sprawne odpinanie by czynić to szybko w razie potrzeby.
  • W czasie jazdy samochodem (autobusem) nie wykonuj niepotrzebnych ruchów, nie objadaj się, nie baw się różnymi urządzeniami (ostrymi narzędziami), gwałtowny manewr pojazdu, ostre hamowanie może spowodować dla ciebie i współpasażerów przykre i niebezpieczne następstwa.
  • Nigdy nie przeszkadzaj kierującemu pojazdem.

 

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ I NIEBEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO WYSTĘPUJĄCE W NAJTRUDNIEJSZYCH PORACH ROKU – JESIENIĄ I ZIMĄ
 
Gdy skończą się wakacje codziennym staje się widok dzieci i młodzieży zdążających do szkół pieszo, na rowerze, pojazdami komunikacji publicznej – "GIMBUSAMI", samochodami osobowymi. Wszystkich uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących pojazdami obowiązują zasady zachowania się na drogach publicznych ujęte w Kodeksie Drogowym. Zasady te to nie tylko prawo normujące ruch drogowy, ale przez ich przestrzeganie bezpieczniejsze w nim przebywanie, także w drodze do szkoły. Musimy jednak pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo w czasie przebywania na drodze obok bezpiecznych zachowań, duży wpływ mają warunki drogowe oraz pogodowe, różne w zależności od pory roku. Z najbardziej nam nieprzyjaznymi spotkamy się jesienią i zimą.
 
JESIEŃ
 
W miarę upływu dni jesiennych ogólne warunki pogodowe będą zmieniać się na gorsze. Dzień będzie coraz krótszy i chłodniejszy. Wydłużać się będzie szarość poranka i zmierzchu. Mżawki, deszcze i mgły staną się codziennością. Wszystko to nie tylko psuje nasze samopoczucie, ale i pogarsza bezpieczeństwo na drodze.
 
Najpoważniejsze to – ograniczenie widoczności, wilgoć, chłód, śliskość. Aby poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, min. należy:

  • przede wszystkim zwiększyć swoją uwagę, pilnie obserwować sytuację na drodze, szczególnie w czasie przechodzenia na drugą stronę jezdni, oczekiwania na pojazd, wsiadania lub wysiadania;
  • zwiększyć swoją widoczność poprzez noszenie jaskrawych nakryć wierzchnich (ubrań), różnych światło-odblasków, elementów fluoroscencyjnych na ubraniach, tornistrach, czapkach;
  • stosować tak nakrycia głowy (różne osłony )przed deszczem, wiatrem aby nie ograniczały widoczności, szczególnie w czasie marszu, jazdy poboczem, przebywania blisko krawędzi jezdni, przechodzenia na jej drugą stronę.

ZIMA
 
Zimowe miesiące, to nie tylko krótkie dni, mroczne ranki i popołudnia. Opady deszczowe zamienią się w śnieżne. Dni chłodne zastąpią dni mroźne. Zima to także czas ferii świąteczno – zimowych, zabaw na śniegu. Musimy jednak pamiętać, że zimą na drogach jest bardzo niebezpiecznie. Niebezpieczeństwo będą stwarzać – stan dróg, pogoda a jeszcze bardziej może je zwiększyć nasze zachowanie. Niebezpieczeństwa powodowane przez pogodę to – słaba, ograniczona różnymi czynnikami pogodowymi widoczność (szarość dnia, opady, zawieje i zamiecie śnieżne), oblodzenia przenikliwe zimno. Niebezpieczeństwa, które sami w obrębie drogi stwarzamy to – ślizgawki, zjazdy na sankach, nartach, łyżwach, zabawy ze śnieżkami itp.
 
Aby uniknąć zimą niebezpiecznych zdarzeń drogowych, poza poprawieniem swojej widoczności na drodze (jaskrawe okrycia, światło-odblaski), min. należy:

  • wychodząc z domu bądź przygotowany do warunków pogodowych zimy;
  • bądź szczególnie uważny i przewidujący w pobliżu jezdni, kontroluj sytuację;
  • nigdy nie przechodź przez jezdnię bez dokładnego sprawdzenia czy możesz to bezpiecznie uczynić;
  • nigdy nie zjeżdżaj po śniegu ze stoków wzgórz nachylonych ku jezdni;
  • nie czepiaj się za żadnym pojazdem na sankach, nartach, łyżwach;
  • nie rzucaj śnieżkami na chodniku, jezdni ani w ich pobliżu.

 
PAMIĘTAJ! – także wiosną i latem na drodze należy być uważnym i przewidującym, zawsze zachowywać się bezpiecznie zgodnie ze wskazaniami i nakazami Kodeksu Drogowego