Od 5 grudnia 2020 roku prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy staje się w Polsce całkowicie legalne. Choć hasło na pierwszy rzut oka brzmi rewolucyjnie, wcale nie oznacza, że prawo jazdy nie będzie nam już potrzebne. Minister cyfryzacji podpisał dokument, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą jedynie blankietu prawa jazdy. To efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy  Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517)). Dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie już dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Nadal jednak na użytkowniku drogi spoczywać będzie obowiązek udokumentowania swojej tożsamość w czasie kontroli drogowej. Jak zatem przekonać policjanta, że my to my? Będzie to możliwe na jeden z trzech sposobów, gdyż honorowane będą takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • paszport
  • aplikacja mObywatel.

foto: google.pl

To nie koniec zmian, jakie nas czekają w najbliższym czasie. Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym. Wprowadza ona dość znaczne zmiany, zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

foto: google.pl

Pierwszeństwo pieszych na przejściach i przed nimi.
Stan prawny na dziś nakazuje kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach kierowca pojazdu zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie musiał dodatkowo zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, oraz ustąpić pierwszeństwa także pieszemu wchodzącemu dopiero na przejście. Ponadto, rozszerzono dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności także w sytuacji, gdy dochodzi on do przejścia. Ustawodawca  zabrania korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych pieszym zarówno na przejściu, jak i tym dochodzącym do niego.

foto: google.pl

To jeszcze nie koniec planowanych zmian, jakie nas czekają. Mniejsza prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych. Obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h w godzinach 23:00-5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach. Po zmianach dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h bez względu na porę doby. Zmiana podyktowana jest dobrem pieszych. Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, tzw. „jazda na zderzaku”, jest jedną z głównych przyczyn katastrof  na drogach ekspresowych i autostradach. W sytuacji awaryjnej, wymagającej natychmiastowego działania, taki kierowca nie ma żadnych szans na uniknięcie wypadku. W przypadku niewielkiego odstępu ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym nas pojazdem.

foto: google.pl


Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m.

Szerokiej i bezpiecznej drogi W.K.

Źródła: