Re korzystania przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu z pojazdów ośrodków szkolenia kierowców w zakresie egzaminowania w części praktycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E.

§1

  1. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E na wniosek i koszt osoby egzaminowanej, jest prowadzona wskazanym pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby.
  2. Wszystkie pojazdy przekazane do dyspozycji Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, zwanego dalej „MORD” w celu egzaminowania (pojazdy ośrodków szkolenia kierowców) muszą posiadać ważną polisę ubezpieczenia OC, ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów oraz ważne badania techniczne dla w/w pojazdu.
  3. MORD nie ponosi odpowiedzialności za szkody na osobach, w mieniu lub w pojeździe ośrodka szkolenia kierowców, na którym przeprowadzany jest egzamin, powstałe z winy osoby egzaminowanej lub z winy nieumyślnej egzaminatora. W związku z powyższym ośrodek szkolenia kierowców, podstawiając pojazd na egzamin składa oświadczenie, że nie będzie wnosił z tego tytułu żadnych roszczeń w stosunku do MORD lub jego pracowników.

§2

  1. Osoba egzaminowana, która chce skorzystać z pojazdu ośrodka szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby, składa w MORD odpowiedni wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 osoba egzaminowana dołącza oświadczenie właściwego ośrodka szkolenia kierowców o wyrażeniu zgody na udział pojazdu tego ośrodka w części praktycznej egzaminu państwowego. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
  3. Ośrodek szkolenia kierowców, który złożył oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 może odmówić udostępnienia pojazdu oraz zawiadomić o tej odmowie osobę egzaminowaną i MORD nie później niż 5 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
  4. Jeżeli ośrodek szkolenia kierowców, którego pojazdem miała być przeprowadzona część praktyczna egzaminu państwowego, nie udostępnił tego pojazdu w wyznaczonym terminie egzaminu i nie zawiadomił o odmowie udostępnienia pojazdu w terminie, o którym mowa w ust. 3, dodatkowy koszt przeprowadzenia tej części egzaminu pojazdem MORD jest pokrywany przez ten ośrodek szkolenia kierowców.
  5. Jeżeli egzamin ma być przeprowadzony pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, a osoba egzaminowana ma wyznaczony na ten sam dzień termin części teoretycznej i praktycznej egzaminu państwowego i uzyska negatywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego, koszt udostępnienia pojazdu pokrywa ośrodek szkolenia kierowców, który go udostępnia.

§3

  1. Ośrodek szkolenia kierowców oddaje swój pojazd do dyspozycji MORD w celu przeprowadzenia egzaminu, co najmniej na 15 minut przed godziną określoną na zaświadczeniu o wyznaczonym terminie egzaminu. W przekazanym do dyspozycji MORD przez ośrodek szkolenia kierowców pojeździe powinna znajdować się ilość paliwa zapewniająca przeprowadzenie wyznaczonego egzaminu. W Oddziale w Nowym Targu ośrodek szkolenia kierowców pozostawia pojazd na parkingu w wyznaczonym miejscu, a pracownik techniczny MORD wprowadza pojazd na plac manewrowy.
  2. Jednocześnie właściciel lub przedstawiciel ośrodka szkolenia kierowców pozostawia w pojeździe w widocznym miejscu, oświadczenie w formie pisemnej o sprawności technicznej pojazdu lub zespołu pojazdów. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
  3. Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator wykonuje czynności sprawdzające, czy pojazd ten spełnia prawem przewidziane wymagania.
  4. Dokument, o, którym mowa w ust. 2 po skończonym egzaminie wraz z listą zakwalifikowanych osób na egzamin i arkuszem przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy egzaminator przekazuje do Działu Obsługi Klienta i Koordynacji MORD. Oświadczenie to dotyczy jednej lub kilku osób wyznaczonych w danym dniu na egzamin z danego ośrodka szkolenia kierowców.
  5. Przed rozpoczęciem pierwszego w danym dniu egzaminu państwowego na prawo jazdy przeprowadzanego pojazdem danego ośrodka szkolenia kierowców, właściciel lub przedstawiciel ośrodka szkolenia kierowców (posiadający odpowiednie umocowanie– pełnomocnictwo) przekazuje komplet kluczy i dowód rejestracyjny wraz z polisą ubezpieczenia OC i NNW do Działu Technicznego. W przypadku nieobecności pracowników w Dziale Technicznym klucze i dokumenty, o których mowa powyżej należy przekazać do Działu Obsługi Klienta i Koordynacji. Pracownicy, o których mowa powyżej przekazują klucze i w/w dokumenty do pokoju losowań.
  6. W przypadku stwierdzenia, że stan techniczny pojazdu uniemożliwia przeprowadzenie egzaminu lub brak jest wymaganych dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów w zakresie przeglądów technicznych albo dowodu ubezpieczenia w zakresie OC i NNW, bądź w przypadku nieprzystosowania pojazdu do egzaminowania, egzaminator odstępuje od przeprowadzenia egzaminu na tym pojeździe i proponuje zdającemu skorzystanie z pojazdu MORD na koszt ośrodka szkolenia kierowców pod warunkiem, że MORD dysponuje wolnym pojazdem oraz że została wniesiona opłata za ponowny egzamin.
  7. Sprzęgania i rozprzęgania zestawu pojazdów dokonuje przedstawiciel ośrodka szkolenia kierowców. W czasie egzaminu praktycznego przedstawiciel ośrodka szkolenia kierowców jest dostępny pod telefonem do dyspozycji egzaminatora (numer telefonu do tej osoby znajduje się w pojeździe).

§4

  1. Pojazd wykorzystywany do prowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym powinien spełniać wymogi przepisu art. 24 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2019 poz. 341 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia (t.j. Dz. U. 2016 poz. 2022 z późn. zm.).
  2. Przebieg praktycznej części egzaminu państwowego jest rejestrowany za pomocą urządzenia technicznego służącego do zapisu obrazu i dźwięku, spełniającego warunki zawarte w przepisie art. 54 a ust. 2 i 3 ustawy, w przepisie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1206 z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”, a także warunki zapisane w Wymaganiach technicznych urządzeń do rejestracji przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego, stanowiących Załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.
  3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli egzamin jest przeprowadzany pojazdem:
    1. osoby niepełnosprawnej wymagającej przystosowania pojazdu do rodzaju schorzenia,
    2. bez pedału sprzęgła, jeżeli nie jest to pojazd będący w dyspozycji MORD.
  4. Urządzenie, o którym mowa w ust. 2 zapewnia swoim staraniem i na swój koszt ośrodek szkolenia kierowców.
  5. Egzaminator sprawdza przed egzaminem poprawność funkcjonowania urządzenia rejestrującego w pojeździe szkolenia kierowców.
  6. Plik z nagraniem powinien być zapisany w powszechnie stosowanym formacie zapisu i odczytu danych, możliwym do odtworzenia bez specjalistycznego oprogramowywania i sprzętu.
  7. Po ostatnim zakończonym egzaminie praktycznym w danym dniu egzaminator zamyka pojazd oraz przekazuje klucze pracownikowi Działu Technicznego. W przypadku nieobecności pracowników w Dziale Technicznym klucze należy przekazać do Działu Obsługi Klienta i Koordynacji.
  8. Podstawiony pojazd lub zespół pojazdów odbiera z placu manewrowego właściciel lub przedstawiciel ośrodka szkolenia kierowców (posiadający odpowiednie umocowanie) – i wręcza jednocześnie (za pisemnym potwierdzeniem odbioru – wzór w załączniku nr 5 do niniejszego Regulaminu) pracownikowi Działu Technicznego oryginalny nośnik z zarejestrowanym przebiegiem egzaminu praktycznego. Egzaminator nie jest upoważniony do wyjęcia nośnika z urządzenia. W przypadku nieobecności pracowników w Dziale Technicznym nośnik należy przekazać bezpośrednio do Działu Obsługi Klienta i Koordynacji.
  9. W Oddziale MORD w Nowym Targu do wyprowadzenia pojazdu po zakończonym egzaminie i wyjęcia nośnika z urządzenia upoważniony jest pracownik techniczny lub Kierownik Oddziału Terenowego w Nowym Targu.
  10. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu, nieprawidłowości w nagraniu lub braku nagrania, osoba zajmująca się odczytem zapisu przebiegu egzaminu praktycznego niezwłocznie zgłasza do egzaminatora nadzorującego celem podjęcia dalszych działań zgodnych z przepisami prawa.
  11. W przypadku stwierdzenia braku kompletności nagrania przebiegu egzaminu praktycznego na kategorię B, kosztami powtórzenia egzaminu zostaje obciążony ośrodek szkolenia kierowców udostępniający pojazd.
  12. Urządzenie, o którym mowa w ustępach poprzedzających pozostaje do dyspozycji MORD do czasu zarchiwizowania nagrania z przebiegu egzaminu.

§5

  1. Zgodnie z rozporządzeniem egzaminator przerywa egzamin państwowy, jeżeli stwierdził awarię urządzenia rejestrującego lub awarię pojazdu egzaminacyjnego, uniemożliwiającą dalsze prowadzenie części praktycznej egzaminu państwowego, o ile nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego innym pojazdem egzaminacyjnym.
  2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 osoba egzaminowana może zapisać się na egzamin w innym terminie na koszt ośrodka szkolenia kierowców.

 

Do pobrania:

Umowa użyczenia

Załącznik nr 1 - Wniosek

Załącznik nr 2 - Oświadczenie

Załącznik nr 3 - Oświadczenie o sprawności technicznej pojazdu OSK

Załącznik nr 4 - Warunki techniczne urządzenia do rejestracji przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego

Załącznik nr 5 - Potwierdzenie odbioru nośnika