Rok 2024 niesie ze sobą poważne zmiany dla kierowców. Wiążą się one nie tylko z korzystaniem z dróg, ale dotyczą także samych kierowców. Absolutną nowością w naszym prawie będzie konfiskata aut pijanym kierowcom, pojawią się także strefy czystego transportu, wzrosły również kary za brak opłacenia OC. Powraca ponownie obowiązek przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni. Od połowy roku wchodzą przepisy dotyczące producentów samochodów sprzedawanych na Polskim rynku. W samochodach muszą być obowiązkowo montowane systemy bezpieczeństwa, tj. inteligentny asystent prędkości, system ostrzegający podczas cofania, system monitorujący uwagę kierowcy, system rejestrujący parametry jazdy, a także system awaryjnego hamowania.

Idzie zima, drogi staną się śliskie, i w związku z zaspami węższe, wydłuży się także droga hamowania, a czasem choćby przez języki lodowe zatrzymanie pojazdu stanie się niemożliwe. W tych warunkach uprzejmość na drodze i wyrozumiałość stanie się wyjątkowo pożądana. Co to w ogóle znaczy, być uprzejmym na drodze?

To prawda, że wiele osób szczególnie bardzo młodych mocno się zastanawia, po co jeszcze chodzimy do szkoły albo na uczelnię, kiedy wszystko jest dostępne online i wystarczy kilka kliknięć myszką, by znaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Także ostatnia pandemia udowodniła, że przeniesienie procesu nauczania do Internetu to pomysł, który sprawdził się wyjątkowo dobrze.

Do tej pory osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy, musiała czekać na swój wymarzony blankiecik kilka tygodni. W poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. rozpoczęła się procedura wdrażania usługi tymczasowego prawa jazdy do aplikacji mObywatel.  Dzięki tej aplikacji osoba, która wychodzi z ośrodka egzaminacyjnego z pozytywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy, może w praktyce sama odjechać samochodem. Aplikacja potwierdzać będzie uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T.