W związku z nadchodzącym okresem wakacyjnym oraz ostatnim wypadkiem Polskiego autokaru na autostradzie A12 w Niemczech przypominamy państwu, jak ważną jest zasada zachowania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jedną z podstawowych zasad w przepisach Prawa drogowego i pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego, przy czym pamiętać musimy, że odstęp wynikający z przepisów dotyczy jedynie optymalnych warunków drogowych.

Bezpieczny odstęp, czyli taki, aby w razie nagłego hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego nas pojazdu móc uniknąć zderzenia, uzależniony jest dodatkowo od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni. Jak zatem należy się zachować? Art. 19 Prawa o Ruchu Drogowym w punkcie 3a oraz 4 określa precyzyjnie minimalny odstęp, jaki kierowca powinien zachować, jadąc za pojazdem go poprzedzającym.

Pkt.3a
Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
Zatem jeśli jedziemy z prędkością 100 km na godzinę, minimalny odstęp powinien wynosić, co najmniej 50 m.

foto: google.pl

W kolejnym punkcie ustawodawca zajmuje się odległościami, jakie kierujący winni zachować jadąc w tunelu.
Pkt 4
Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1)    50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2)    80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

foto: google.pl

O tym, że wjeżdżamy w tunel, informuje znak drogowy D-37. Nie ma znaku? Znaczy, że to nie jest tunel, ale dla przykładu szerszy wiadukt. PoRD w artykule 2 pkt 14 podaje, że tunel to budowla przeznaczona do przeprowadzenia drogi przez lub pod przeszkodą, oznaczoną odpowiednimi znakami. W przypadku tuneli dłuższych niż 500 m pod znakiem informującym o początku tunelu znajduje się tabliczka, która podaje jego długość. Nie ma tabliczki? Oznacza to, że tunel jest krótszy niż 500 m.
Przed wjazdem do tunelu instalowane są nie tylko znaki mówiące o jego długości, dozwolonej prędkości itp., ale też często sygnalizacja świetlna. Może się zdarzyć, że z powodu zatoru, kolizji albo kłopotów z wentylacją przed wjazdem do tunelu na sygnalizatorze wyświetlane jest czerwone światło, wtedy pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać do tunelu!
Zbyt mały odstępu między pojazdami jest tematem szczegółowych kontroli głównie na drogach Francji i Niemiec. Karą za to wykroczenie jest w tych krajach mandat w wysokości do 400 Euro,
a dodatkowo we Francji w przypadku ”recydywy” kara ta szybko rośnie. Można też na pół roku stracić prawo jazdy lub trafić do więzienia. Do pomiaru odległości pomiędzy pojazdami wykorzystuje się głównie takie same urządzenia, co do weryfikacji dopuszczalnej prędkości, czyli wideorejestratory, "radary" i drony, których dla przykładu we Francji jest ponad 3 000.
Mam świadomość tego, że w tym momencie znajdzie się przynajmniej kilku kierowców, którzy powiedzą, że oni nie mają na wyposażeniu pojazdów taśm mierniczych i nie są w stanie dokładnie zmierzyć odległości od poprzedzającego pojazd. Dla nich pomocna będzie "zasada trzech sekund". Ta zasada to proste i mające zastosowanie w każdej sytuacji drogowej narzędzie, a raczej metoda określania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Na czym ona polega? Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości, a bezpieczna odległość, jaką należy utrzymać między pojazdami, rośnie wraz z rozwijaną prędkością.
Jak tą prędkość wyznaczyć?
Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy czy słupek, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują przepisy zakazujące jazdy na zderzaku, niestety niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to ciągle jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.

 

Źródła:

https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/bezpieczna-odleglosc-miedzy-pojazdami/

https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-19/

HTTPS://WWW.UNIQA.PL/PORADY-KOMUNIKACJA/BEZPIECZNA-ODLEGLOSC-MIEDZY-POJAZDAMI/#BEZPIECZNY-ODSTEP-MIEDZY-POJAZDAMI-W-PRZEPISACH-RUCHU-DROGOWEGO

https://mubi.pl/poradniki/zasada-trzech-sekund-na-drodze/

https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/jak-jezdzic-w-tunelu-madre-i-glupie-przepisy/54ppyb4

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732