Kolejne zmiany w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym coraz bliżej. Punkty karne mają znikać z konta kierowców już po roku, a nie po dwóch latach jak obowiązywało. Powrócić mają także kursy redukujące punkty karne, realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Sejm przyjął 14 kwietnia nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym. Teraz przepisy trafią do Senatu. Nowe regulacje mają przywrócić sytuację prawną sprzed wejścia w życie ostatniej nowelizacji z 2022 roku, zgodnie, z którą punkty zgromadzone na koncie kierowcy w centralnej ewidencji mają być usuwane znów po roku, a nie dwóch latach. Zmiana w zakresie kasowania punktów karnych ma wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia, czyli będzie to w praktyce, koniec lata i początek jesieni.

foto: google.pl

Zgodnie z ostatnią nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym kierowcy także maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować jednorazowo 6 punktów karnych. Kursy redukujące punkty karne zniknęły 17 września 2022 roku w chwili wprowadzenia rygorystycznych zmian w przepisach, tworząc poważne kłopot dla kierowców i przewoźników. Nowe znacznie wyższe limity punktów, które Policja obecnie nakłada na kierowców, bez choćby częściowej możliwości ich kasowania, doprowadzić mogły do poważnego braku kierowców na rynku pracy. Obecnie znów odbycie raz na pół roku sześciogodzinnego kursu z udziałem policjanta i psychologa będzie podstawą do zmniejszenia o 6 liczby posiadanych punktów karnych.

Źródła:

https://www.iparts.pl/artykuly/amp/nowe-sposoby-kasowania-punktow-karnych-jak-beda-wygladaly-kursy-reedukacyjne-dla-kierowcow-od-2023roku,1088.html?gclid=EAIaIQobChMI44fK2pDM_gIVjsF3Ch0QlAy7EAAYASAAEgJVv_D_BwE

https://mubi.pl/poradniki/prawo-ruchu-drogowym-2023/

https://tvn24.pl/biznes/moto/punkty-karne-2023-duze-zmiany-dla-kierowcow-coraz-blizej-kuba-bielak-komentuje-6918854